Visos naujienos

MERKO Lietuvoje vadovas: „2022-uosius pavadinčiau labai prieštaringais metais“

UAB Merko statyba apyvarta iš generalinės rangos sutarčių 2022 metais pasiekė 70 mln. eurų ir buvo 6 proc. didesnė nei ankstesniais metais (66 mln. eurų).

„MERKO Lietuvoje finansiniai rezultatai 2022 metais buvo geri, ir tai lėmė sėkminga veikla ne tik praėjusiais, bet ir ankstesniais 2020-2021 metais. Statybų verslas labai inertiškas, vidutinis objektų statybos terminas – vieneri, dažnai ir dveji metai, o nekilnojamo turto pardavimo pajamos ir pelnas fiksuojami baigus statybas ir sudarant notarines sutartis, dėl kurių sutariama preliminariomis sutartimis dar vykstant statyboms“, – komentavo situaciją Saulius Putrimas, MERKO Lietuvoje vadovas, pripažindamas, kad praėję metai negailėjo iššūkių statybų ir NT sektoriui, ir tai verčia juos apibūdinti kaip labai prieštaringus.

2022 metų pradžioje visas rinkas supurtė Rusijos pradėtas karas Ukrainoje, jo pasekmės: keliems mėnesiams atidėtos investicijos, kartu ir naujų statybos darbų kontraktų pasirašymas, o vėliau sprendimus investuoti dar kartą koregavo ir atidėjo labai išaugusios statybos medžiagų kainos.

„Aukšta infliacija, centrinių bankų keliamos palūkanų normos, energijos kainų šokas, pablogėjęs būsto įperkamumas – visa tai turėjo įtakos investuotojų ir būsto pirkėjų sprendimams, augino jau pasirašytų statybos kontraktų savikainą“, – kalbėjo MERKO Lietuvoje vadovas. 

Pusę apyvartos sudarė vėjo jėgainių statybos

Kaip jau minėta, UAB Merko statyba apyvarta 2022 metais buvo 70 mln. eurų ir pusę šios sumos sudarė pajamos iš vėjo jėgainių parkų statybos. Pasak S. Putrimo, pasiteisino prieš kelerius metus priimtas sprendimas skirti daugiau dėmesio atsinaujinančios energijos projektams.

„Šie projektai ne tik didina apyvartą, bet ir teikia pasitenkinimą, kad realiai prisidedame užtikrinant Lietuvos energetinę nepriklausomybę, kuriant tvarią ir atsinaujinančią energetiką“, – aiškino pašnekovas.

Šiais metais bendrovės komanda dirbo su  penkiais vėjo jėgainių parko projektais Telšių, Šilalės, Akmenės, Mažeikių, Kelmės rajonuose. Keliuose projektuose buvo tik liejami pamatai, kituose vykdyti pilnos apimties vėjo jėgainių parko statybos (BoP scope) darbai, kai be pamatų dar paruošiama ir visa reikalinga infrastruktūra vėjo turbinoms montuoti – drenažas, keliai, elektros tinklai, sutvarkoma reikalinga dokumentacija.

32 proc. UAB Merko statyba apyvartos 2022 metais sudarė gyvenamųjų namų statyba. Kiti 2022 metais UAB Merko statyba baigti rangos projektai: UAB „Continental Automotive Lithuania“ gamybinis pastatas Kauno rajone, UAB „Tokvila“ autoservisas Vilniuje.

Toliau statomi projekto „Vilnelės skverai“ namai

2022 metais MERKO pasirašė 110 preliminarių butų pirkimo–pardavimo sutarčių, o 2021-aisiais buvo pasirašytos 267 tokios sutartys, visi parduoti butai – iš projekto „Vilnelės skverai“. Pasak S. Putrimo, tokią situaciją lėmė jau minėtos priežastys: Rusijos pradėtas karas Ukrainoje, infliacija, palūkanų normos kilimas, elektros kainų šokas. Palyginimui: 2021 metais Vilniuje preliminariomis sutartimis parduota beveik 7 tūkst. butų, 2022-aisiais pasirašyta tik kiek daugiau kaip 2 tūkst. tokių sutarčių.

„Pagrindinis iššūkis buvo tinkamai suvaldyti statybų procesą, kad būtų įgyvendinti įsipareigojimai pagal preliminarias sutartis, pasirašytas dar 2020-2021 metais. Ilgametė patirtis statybų sektoriuje leido sėkmingai su tuo susitvarkyti, 2022 buvo pasirašytos 278 notarinės butų pirkimo–pardavimo sutartys, per 2021-2022 metus nutraukta tik viena preliminari sutartis“, – akcentavo pirkėjams duotų pažadų tesėjimą pašnekovas.

2022 metais MERKO investavo 38 mln. eurų į gyvenamųjų namų projektą „Vilnelės skverai“, į  sklypus Šnipiškėse, Žalgirio gatvėje, toliau planuoja Žirmūnų g. projektą.

Didžiausias 2023 metų iššūkis – mažėjančios galimybės įpirkti naują butą

Pasak S. Putrimo, didžiausias 2023 metų iššūkis – dėl spartaus statybos kainų ir palūkanų normų augimo blogėjantis būsto įperkamumas. Visiems – tiek verslui, tiek valdžios institucijoms – reikia dėti visas pastangas, kad modernus, mažai energijos naudojantis naujas būstas netaptų prabangos preke.

Pasak jo, ateities perspektyvos priklausys nuo investuotojų pasiryžimo investuoti tokioje neapibrėžtoje rinkoje.

„Mes ir toliau teiksime aukščiausios kokybės vėjo jėgainių parkų statybos paslaugas – nuo dokumentacijos parengimo iki statinio pripažinimo tinkamu naudoti, dalyvausime dabar labai svarbiuose gynybos sektoriaus infrastruktūros projektuose. Taip pat  statysime kokybišką gyvenamąjį būstą, siekdami pasiūlyti  pirkėjams jų lūkesčius atitinkantį modernų, patogų, ekonomišką, ilgaamžį turtą. Toliau dirbsime su aukštą pridėtinę vertę kuriančiais verslais, savo rinkų lyderiais, siūlydami šiais neapibrėžtais laikais tokį svarbų patikimą ir stabilų bendradarbiavimą“, – apibendrino pokalbį S. Putrimas.

Apie MERKO grupę:

UAB Merko statyba ir UAB Merko būstas akcininkė AS Merko Ehitus, kurios akcijomis prekiaujama NASDAQ OMX vertybinių biržoje. Visose Baltijos šalyse ir Norvegijoje veikiančios grupės apyvarta 2022 metais buvo 410 mln. eurų, grupė uždirbo 34,6 mln. eurų  grynojo pelno, grupėje dirbo 661 darbuotojas.